Duża odpowiedzialność geodety
Geodezja to nie łatwy zawód, zwłaszcza geodezja wyższa, która uwzględnia w swoich pomiarach również kulistość ziemi. Nie każdy nadaje się na geodetę ( czy też mierniczego)- jest to zawód wymagający sporych umiejętności z zakresu matematyki oraz precyzji i dokładności.
Mapki przygotowywane przez geodetów są podstawą w podziałach nieruchomości, więc każdy błąd może wiele kosztować. Z tego też powodu usługi geodezyjne nie należą do tanich, ma to również swoją podstawę w drogim sprzęcie pomiarowym jaki muszą posiadać, aby dobrze wykonywać swoje obowiązki.
Kilka słów o pracy geodety
W pracy geodeta nie tylko musi wykazać się znajomością skomplikowanych działań matematycznych, ale również dużą dozą cierpliwości oraz dokładności. W codziennej pracy w terenie geodeci wykorzystują tachimetr, który wygląda jak fotoradar na trójnogu, a służy do pomiaru odległości i wyznaczania profili.
Geodezję można by podzielić na 2 główne rodzaje - niższą oraz wyższą. Różnią się od siebie zakresem mierzonej powierzchni oraz poziomem skomplikowania obliczeń. Za geodezję niższą uznaje się pomiar wykonywany na powierzchni o promieniu mniejszym niż 15,6 km (czyli 750km2) bez uwzględnienia kulistości Ziemi. Geodezja wyższa to wszelkie pomiary powyżej tych wartości wraz z uwzględnieniem kulistości Ziemi.
Miernictwo- definicja
Miernictwo ? historyczna, obecnie zanikająca nazwa, odnosząca się do geodezji niższej ? nauki zajmującej się wszelkimi rodzaju pomiarami lądowymi. Zwykle w geodezji jest to dział dotyczący pomiarów, przy których nie jest wymagane uwzględnianie kulistości Ziemi.
Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi. Zadania zarezerwowane dla geodezji szczegółowej określane są tam mianem miernictwa.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miernictwo