Słońce i jego energia. Jak ja wykorzystać?

roku na rok rośnie. Wytłumaczenie w postaci inflacji nie jest tu wystarczające, gdyż skoki mogą być ogromne, na przykład kilkunastu procent. To wszystko skutki ustaleń szczytów klimatycznych, których celem jest poprawienie jakości

Słońce i jego energia. Jak ja wykorzystać? montaż paneli fotowoltaicznych gniezno

Ustalenia klimatyczne a ceny prądu


Wiele osób zastanawia się w ostatnich czasach, dlaczego w Polsce prąd ma zdrożeć i generalnie dlaczego jest tak, że energia z roku na rok rośnie. Wytłumaczenie w postaci inflacji nie jest tu wystarczające, gdyż skoki mogą być ogromne, na przykład kilkunastu procent. To wszystko skutki ustaleń szczytów klimatycznych, których celem jest poprawienie jakości powietrza w Europie i na świecie i ograniczenie produkcji szkodliwych gazów, które mają wpływ na ocieplenie klimatu. To dlatego takie technologie jak panele słoneczne mają być wspierane, a ma się odchodzić od węgla. Produkowanie prądu z węgla będzie droższe bo po prostu trzeba za to płacić i certyfikaty ekologiczne są bardzo, ale to bardzo drogie.



Zalety fotowoltaiki


Nazywana technologią przyszłości, fotowoltaika zaczyna wypierać konwencjonalne źródła energii. Jak pokazują statystyki instalacja paneli słonecznych postępuje w każdym roku i cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem dużej części społeczeństwa. Trudno się dziwić. Jej zalety to praktycznie bezpośredni wpływ na cenę rachunków (znaczne obniżenie cen prądu koniecznego np. do podgrzania wody) oraz brak konieczności obsługi na przykład jak w przypadku klasycznych kotłów na węgiel lub drzewo. Wszystko to w połączeniu ze wsparciem przy instalacji paneli sprawia, iż jest to coraz chętniej wybierany sposób ogrzewania domu lub podgrzewania domu. Trudno się dziwić, zwłaszcza, że wszystko wskazuje na to, iż w kolejnych latach popularność fotowoltaiki będzie jeszcze bardziej rosła.



Oprócz tego są stosowane jako źródło

Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy, lecz nie amorficzny, ale krystaliczny. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. W celu maksymalizacji uzyskiwanych efektów, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne (grupy ogniw w urządzeniu). Ogniwa są najczęściej produkowane w panelach o powierzchni 0,2 ? 1,0 m?. Ogniwa te przede wszystkim są stosowane w technice kosmicznej. Ich zaletami są bezobsługowość oraz duża żywotność, gwarantowana na 25 lat. Oprócz tego są stosowane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń, np. boi sygnalizacyjnych, świateł drogowych itp. Zaczynają również docierać do budowli i budynków, zwłaszcza tych oddalonych od sieci energetycznych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika