Prawniczy świat

wstwie polskim jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy, stanowiący niejako uzupełnienie przepisów Kodeksu cywilnego. Własną regulację praw rodzinnych zawiera również Traktat konstytucyjny UE, gdzie w rozdziale II zawarte zostało praw

Prawniczy świat adwokat rybnik

O prawie rodzinnym w Wikipedii

W Polsce kwestie związane z prawem rodzinnym reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Kodeks cywilny i ustawy szczegółowe. Źródłem prawa rodzinnego w ustawodawstwie polskim jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy, stanowiący niejako uzupełnienie przepisów Kodeksu cywilnego.

Własną regulację praw rodzinnych zawiera również Traktat konstytucyjny UE, gdzie w rozdziale II zawarte zostało prawo do założenia rodziny i zawarcia małżeństwa, zakaz dyskryminacji, różnorodność kulturową, religijną i językową, równouprawnienie kobiet i mężczyzn, prawa dziecka, ochrona życia rodzinnego i zawodowego i tym samym prawa te zostały w sposób znaczący rozwinięte, także z punktu widzenia teorii praw człowieka.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_rodzinne


Radca prawny

Zawód radcy prawnego jest bardzo podobny do adwokata, jednak są pewne nieznaczne różnice. Aby zostać radcą prawnym trzeba ukończyć studia magisterskie z zakresu prawa. Niezbędnym jest posiadanie pełnych zdolności prawnych na terenie kraju.

Po zakończeniu studiów należy też złożyć aplikację radcowską, która trwa 3 lata i odbywa się w okręgowych izbach radców prawnych. Należy też zdać egzamin Państwowy w formie pisemnej. Radca prawny, który reprezentuje klienta w sądzie ma przywdziać togę, której wygląd został ustalony w 2000 roku. Jest to czarna toga z niebieskimi elementami.


Prost z Wikipedii o gałęzi prawa

Gałąź prawa ? ukształtowany w toku historycznym zbiór norm prawnych, regulujący daną dziedzinę życia. Podstawowy podział gałęzi prawa to podział na prawo prywatne, które chroni interesy jednostek, reguluje stosunki osobiste i majątkowe oraz prawo publiczne, które służy ochronie interesów państwa jako dobra wspólnego wszystkich obywateli.

Najważniejsze gałęzie prawa to:

prawo międzynarodowe publiczne
prawo konstytucyjne
prawo karne
prawo administracyjne
prawo cywilne
prawo pracy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gałąź_prawa