Niepubliczne kliniki i zakłady opieki

adąc pacjenta na ruchomym stole który porusza się do środka urządzenia właściwego, którym wykonywane są kolejno zdjęcia naszego ciała wzdłuż oraz wszerz- Zależnie od rodzaju badania. Badanie trwa kilkadziesiąt minut i potem cz

Niepubliczne kliniki i zakłady opieki

Przebieg badania tomografem

Badanie tomografem komputerowym jest całkowicie bezbolesne i bezproblemowe, nie ma dla niego jakichś większych zastrzeżeń zdrowotnych. Badanie wykonuje się kładąc pacjenta na ruchomym stole który porusza się do środka urządzenia właściwego, którym wykonywane są kolejno zdjęcia naszego ciała wzdłuż oraz wszerz- Zależnie od rodzaju badania.

Badanie trwa kilkadziesiąt minut i potem czasie pacjent może normalnie iść do domu i czekać na opis radiologiczny lub kontynuować hospitalizację. Niewielka dawka promieniowania nie jest niebezpieczna dla zdrowia.


Tomografia i czas oczekiwania

Niestety czasem zdarza się, że ulegniemy poważnemu wypadkowi i zostanie nam zlecone wykonanie badania TK. Niestety termin oczekiwania na takie badanie, jeżeli wypadek nie zagraża naszemu życiu, potrafi być bardzo długi. Mówimy tutaj o okresach od 3 miesięcy do nawet paru lat- w niektórych regionach Polski. Dlatego właśnie powstały kliniki i przychodnie oferujące wykonanie takiego badania prywatnie, na koszt pacjenta. Niestety ceny takiego badania również nie należą do najniższych, ponieważ jest to cena oscylująca od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy w zależności od badanego obszaru.


Usługi tomograficzne wykonywane przez szpitale

Zdarza się bardzo często, że szpitale udostępniają posiadane przez siebie tomografy komputerowe do wykonywania badań diagnostycznych u pacjentów różnych przychodni. Koszty wykonywania tego typu badań pokrywane są ze składek ubezpieczeniowych lub z prywatnych środków pacjentów.

Zapisy na badania tomografem komputerowym przyjmowane są w przychodniach lub w samych szpitalach, w zależności od ustaleń poczynionych pomiędzy różnymi placówkami. Zazwyczaj badania tomograficzne dla osób spoza szpitala wykonywane są od poniedziałku do piątku w takich godzinach, w jakich mogą być obsługiwane przez lekarzy. Ich opisywaniem zajmują się lekarze szpitalni lub pracujący w przychodniach. W związku z tym decyzję o dalszych losach pacjenta podejmuje najpierw lekarz pracujący w przychodni.