Kilka ogólnych zagadnień o mechanice i profesjonaliźmie

ny Caterpillar. Chodzi przede wszystkim o to, żeby każda z maszyn była niezawodna, pewna, żeby swoje zadanie spełniała bez zarzutów i pozwalała na pewien poziom zaufania wobec niej, na tyle, na ile można urządzeniom zaufać. Oczywi

Kilka ogólnych zagadnień o mechanice i profesjonaliźmie

Jak naprawiać maszyny budowlane

Maszyny budowlane należą do tego typu urządzeń, które muszą odznaczać się doskonałą jakością i doskonałym poziomem wykonania, jak maszyny Caterpillar. Chodzi przede wszystkim o to, żeby każda z maszyn była niezawodna, pewna, żeby swoje zadanie spełniała bez zarzutów i pozwalała na pewien poziom zaufania wobec niej, na tyle, na ile można urządzeniom zaufać. Oczywiście, takie urządzenia nie są niezniszczalne, nie są one nieśmiertelne. Też się niszczą i też ulegają czasami uszkodzeniom. Ważne jednak, żeby je w odpowiedni sposób potraktować po usterce, żeby je odpowiednio serwisować i naprawiać. Rozwiązaniem na pewno będą tutaj serwis firmowy, który wykona wszystko na najwyższym poziomie jakości i przy zastosowaniu technologii tych samych, które były stosowane przy tworzeniu urządzenia. No i oczywiście, części do maszyn Caterpillar. Części muszą być oryginalne, muszą być tej samej firmy, bo to zapewnia maszynie trwałość i bezpieczeństwo osobom, które ją obsługują. Tylko taka maszyna nadaje się do użytkowania na budowie. Zastosowanie innych części może skutkować jakimś zagrożeniem.


Sprzęt budowlany ? jak uniknąć kosztownej naprawy?

Porządny sprzęt budowlany jest w praktyce bardzo kosztowny, dlatego ważne jest to, aby na bieżąco był odpowiednio eksploatowany. Operować i konserwować tego rodzaju sprzęt jak dźwig, koparka czy ładowarka powinna obeznana osoba, która przeszła konkretne przeszkolenie. Odpowiednia eksploatacja sprzętu pozwala uniknąć kosztownej naprawy. Zresztą taka naprawa maszyn budowlanych też powinna być wykonywana tylko i wyłącznie przez dedykowany do tego zadania serwis, który zna się na specyfikacji danej maszyny i jest w stanie zagwarantować niezbędne elementy wymienne oraz przywrócić urządzenie do należytego stanu.


Jak działają hamulce w samochodach?

W samochodach osobowych hamulce działają na takiej zasadzie, że jeśli kierowca nie trzyma nogi na pedale hamulca to samochód może się swobodnie toczyć. Dopiero naciśnięcie hamulca powoduje dociśnięcie szczęk hamulcowych do bębna lub klocków hamulcowych do tarcz. Do przeniesienia siły z nacisku na pedał na sam mechanizm hamulca stosowany jest płyn. Czyli są to hydrauliczne układy hamulcowe.

W ciężkich samochodach ciężarowych np. TIRach hamulce działają w sposób odwrotny. Jeśli w układzie nie ma ciśnienia to szczęki lub klocki hamulcowe są dociśnięte do powierzchni hamowania. Dopiero jeśli sprężarka powietrza zbuduje odpowiednio duże ciśnienie to równoważy ono docisk i szczęki hamulcowe się podnoszą umożliwiając jazdę. W momencie kiedy kierowca wciśnie pedał hamulca to otwierany jest zawór przez który jest upuszczane ciśnienie i szczęki hamulcowe ponownie są dociskane do powierzchni hamowania. Taki system ma dużą zaletę - w przeciwieństwie do hydraulicznego w momencie uszkodzenia przewodów czy rozszczelnienia układu pojazd jest zatrzymywany.