Wikipedia o zawodzie geodety
Geodeta ? nazwa zawodu, osoba zajmująca się geodezją.
Przed II wojną światową zawód geodety oznaczał osobę zajmującą się geodezją jako dyscypliną naukową (dziedziną wiedzy). Natomiast osoba zajmująca się miernictwem, wykonująca prace geodezyjne związane z pomiarami małych powierzchni (geodezja niższa), była określana mianem mierniczego przysięgłego i była osobą wykonującą zawód zaufania publicznego. Taki podział należał do polskiej tradycji i został zmieniony z powodów politycznych po 1945 roku1.
Aby geodeta mógł wykonywać samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii, niezbędne jest posiadanie uprawnień zawodowych
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodeta
Mnogi podział geodezji
Geodezję i samych geodetów można podzielić na niższą geodezje - tzw. miernictwo oraz geodezję wyższą, która zajmuje się bardziej zaawansowanymi pomiarami na dużo większym terenie.
To właśnie zasięg pomiarów jest główną, ale nie jedyną różnicą pomiędzy jedną i drugą geodezją. Przy pomiarach powyżej 750 km kwadratowych należy juz uwzględnić kulistość Ziemi co mocno komplikuje i utrudnia sam pomiar. Oprócz tego podziału geodezji jest jeszcze wiele innych typów geodezji np. geodezja górnicza, leśna, czy też satelitarna. Każda ma swój obszar zainteresowania terenowego, który można wywnioskować z samej nazwy.
Wikipedia i definicja tachimetru
Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.
Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.
Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr