Co musisz wiedzieć przed wizytą u dentysty?

muś wypadkowi muszą udawać się do protetyka. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest osoba przychodząca do protetyka będzie ona mogła liczyć na otrzymanie kompleksowej pomocy. Na początku każdej wizyty zostanie zapytana o to, w ja

Co musisz wiedzieć przed wizytą u dentysty?

Przeprowadzanie zabiegów protetycznych

Osoby w starszym wieku muszą korzystać z zabiegów protetycznych. Zdarza się coraz częściej, że również osoby młode, które uległy jakiemuś wypadkowi muszą udawać się do protetyka. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest osoba przychodząca do protetyka będzie ona mogła liczyć na otrzymanie kompleksowej pomocy. Na początku każdej wizyty zostanie zapytana o to, w jakich okolicznościach straciła posiadane przez siebie zęby i dlaczego uważa, że posiadane jeszcze przez nią zęby nie są w dobrym stanie. Dopiero po takiej rozmowie protetyk dokładnie obejrzy jamę ustaną i określi jej stan. Na tej podstawie będzie mógł podjąć decyzję o tym, jakiego rodzaju proteza może się okazać najlepsza u konkretnego pacjenta oraz o tym, w jaki sposób zostanie ona wykonana.


W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne

Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony zęba z cementem korzeniowym. Może występować w 4 wariantach (z czego dwa pierwsze są najczęstsze):

Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni.

Zęby mają różną ilość korzeni i tak najczęściej (są wyjątki): siekacze, kły, przedtrzonowce (z wyłączeniem pierwszych górnych przedtrzonowców) mają po 1 korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowce i zęby trzonowe żuchwy mają 2 korzenie (przedtrzonowce podniebienny i przedsionkowy, trzonowce mezjalny i dystalny), trzonowce szczęki po 3 korzenie (podniebienny oraz dwa przedsionkowe ? mezjalny i dystalny). Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane bi- lub trifurkacją, w zależności od ilości korzeni.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Cytat z Wikipedii, hasło: Protetyka stomatologiczna

Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo-ozębnowa), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Protetyka_stomatologiczna